00

Најава во твојот профил
Нов корисник? | Заборавена лозинка?

 • Јазик

Нуклеарното оружје и надворешната политика


 • опис на производот
 • мислења од корисници
 • профил на компанијата
опис на производот
 • Опис на производот:Главната премиса на оваа книга од 1969 година е дека САД мора да планира ограничена војна и да не претпоставува дека сите војни ќе бидат катаклизмични, како Втората светска војна.

  Нуклеарното оружје и надворешната политика најдобро се чита како увид во менталитетот на Студената војна. Кисинџер се фокусирал на начините на кои надворешната политика на САД мора да се смени за да се усогласи со реалностите на нуклеарната ера. Главниот аргумент на авторот е дека ограничената војна е единствениот пат за излез од нуклеарен застој. Верувал дека американската традиција на апсолутна победа ги довела САД во ќорсокак на „масивна одмазда“, кога заканата од целосна нуклеарна војна се користи за блокирање на секој советски чекор.

  Проблемот е дека оваа доктрина е уверлива само ако се работи за доволно вредно прашање. Кисинџер тврди дека единствениот излез од заемното самоубиство е да се напушти „тајниот сон на американската воена мисла: дека постои конечен одговор за нашиот воен проблем, дека е можно целосно да се порази непријателот, и дека војната си има своја сопствена смисла независна од онаа на политиката“.
  Оригинален наслов на книгата : Nuclear weapons and foreign policy
  ИСБН : 978-608-4780-52-6
  Година на издавање : 2016
 • Категорија:Книги
 • Достапност:Има залиха
 • Продавач:Полица
 • Земја на потекло:Македонија
 • Минимална количина за нарачка:1
 • оцени од корисници
  профил на компанијата

  Полица

  • Опис на компанијата:Големиот обем на издадени книжевни дела поврзани со домашните проекти, во 2012 година, ја наметна потребата за комерцијализација на издавачката дејност на Конгресен сервисен центар - Полица. Визијата е да се зголеми бројот на комерцијална изданија, и да се збогати пазарот со нови и атрактивни наслови. Имаме востопставено контакти со врвните издавачки куќи во светот, со цел секогаш на читателите да им понудиме добри наслови.
  • Име на контакт лице:Полица
  • Адреса:Дебарца 10
  • Поштенски број:1000
  • Град:Скопје , Македонија
  • Мобилен #:071399878
  • Телефон #:023230967
  • Локација на мапа:Прикажи  070/287-777

  корисничка поддршка